Zajímavosti | „Lákala mě možnost zapojení do výzkumu“

„Lákala mě možnost zapojení do výzkumu“

Bc. Lenka Tlapáková (22). Narozena v Sušici, vystudovala bakalářský obor Ekonomická a regionální geografie na Západočeské univerzitě v Plzni, nyní studuje Fyzickou geografii a geoekologii na Ostravské univerzitě. Zabývá se geomorfologickou analýzou sedimentů niv na Šumavě a archeologií.

Lenko, pocházíte ze Sušice. Vystudovala jste bakalářský obor Ekonomická a regionální geografie v Plzni. Jak vás napadlo jít studovat magisterské studium do Ostravy?
Fyzická geografie mě bavila vždy víc než sociální a Ostrava mi byla doporučena.

Kým?
Docentem Pavlem Mentlíkem (vedoucí oddělení geověd Západočeské univerzity v Plzni – pozn. red.).

Máte za sebou jeden a půl semestru studia. Splnilo studium na naší katedře vaše očekávání?
Částečně. Čekala jsem trochu větší zájem o vědu ze strany studentů, trochu víc praktických úkolů a alespoň jeden den v týdnu bez školy. Naopak jsem nadšená z práce pedagogů, zatím jsem se setkala pouze se vstřícným přístupem.

Děkujeme. Studentů z větší dálky se u nás příliš moc nevyskytuje. Vybírala jste i mezi dalšími vysokými školami?
Mezi fyzickou na Univerzitě Karlově a Ostravou.

Tady bych očekával, že prestiž Univerzity Karlovy by měla při výběru převážit. Dala jste tedy opravdu na ono doporučení?
Částečně. Taky jsem už v průběhu bakalářského studia četla několik článků od místních pedagogů a chtěla jsem se do nějakého výzkumu sama zapojit. To je dle mého názoru v průběhu magisterského studia na OSU snazší než na UK. Důvodů bylo víc.

Co se vám honilo hlavou, když jste poprvé vyrazila do Ostravy? Naše město zřejmě v republice nemá příliš dobrou pověst.
Já byla nervózní spíš z kontaktu s panem doktorem Stacke (Dr. Václav Stacke vystudoval doktorský obor Environmentální geografie na OSU, nyní vyučuje na Západočeské univerzitě v Plzni – pozn. red.), který mi pomohl s analýzou vzorků pro mou bakalářskou práci, ale Ostrava mě příjemně překvapila.

Mohla byste být konkrétnější?
Není to tak černá Ostrava, jak jsem si představovala.

A teď zpět ke katedře fyzické geografie a geoekologie. Máte představu o pracovních příležitostech po dokončení studia? Dle dostupných informací je v dnešní době dost těžké sehnat práci v oboru.
No... Toho jsem si bohužel vědoma, nicméně věřím, že pokud člověk dělá něco, co ho baví a dělá to rád, tak v tom může být i dobrý. Zatím se snažím poznat co nejvíce lidí, pracujících přímo v oboru, protože v dnešní době jsou tyto známosti nad zlato.

Vystoupila jste dokonce na mezinárodní geomorfologické konferenci. Jak vnímáte tuto událost? Bylo to pro vás v něčem přínosné?
Samozřejmě, obecně hlavně díky výše zmíněným kontaktům. Velký posun cítím i v rámci vlastní osobnosti, už mi nedělá tak velký problém komunikace s odborníky.

Nedá mi to, abych nepoložil jeden dotaz, týkající se organizace studia. Můžete porovnávat mezi dvěma školami. Dalo by se na systému studia OSU něco vylepšit?
Tak portál je víceméně stejný, jen se trochu děsím dvou pokusů na zkoušku, ale zatím jsem to naštěstí nemusela řešit. Jen u zápisu předmětů jsme v Plzni měli rovnou uvedené doby jednotlivých přednášek a cvik, takže si mohl student lépe sestavit samotný rozvrh.

Je něco, co vám jako studentce chybí v zázemí přírodovědecké fakulty nebo kolejí?
Já jsem dost skromná, takže asi nic.

Vrátím se na závěr k Ostravě. Jak vyplňujete svůj volný čas? Má Ostrava co nabídnout?
Určitě má, do centra je to kousek, na hory taky a studentský život tu má taky něco do sebe.

Děkuji za rozhovor. Ať se daří.

Díky.

Počet přístupů (od 25. 3. 2015): 1414